Skóra zdrowego dziecka jest miękka i delikatna, dlatego najważniejszą zasadą jest, aby jak najmniej w nią ingerować. Skóra niemowląt jest szczególnie bogata w gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za produkcję lipidów, dzięki którym skóra sama utrzymuje wilgoć i elastyczność.

Mycie i pielęgnacja, utrzymuj skórę czystą i suchą

Skóra niemowląt jest cieńsza niż skóra dorosłych i nie zawiera tej samej flory bakteryjnej, która chroni przed obcymi mikroorganizmami. Dlatego tak ważne jest, aby skóra dziecka była czysta i sucha. Umyj letnią wodą, najlepiej z dodatkiem kilku kropel olejku, ponieważ sama woda może wysuszać, każdy rodzic powinien mieć odpowiedni zestaw kosmetyków dla dzieci. Mydło i szampon są potrzebne tylko wtedy, gdy skóra jest brudna, na przykład przy zmianie pieluszki lub gdy dziecko zaczyna samodzielnie raczkować. W pierwszych dniach życia dziecko nie potrzebuje kąpieli codziennie, raz w tygodniu może wystarczyć. Ale oczywiście ważne jest, aby dokładnie oczyszczać skórę przy zmianie pieluszki.

Jak dbać o suchą skórę dziecka

Niektóre dzieci po urodzeniu mają bardzo suchą skórę. Dodaj kilka kropel oliwki dla dzieci do wody w wannie podczas kąpieli. W bardzo suchych miejscach możesz delikatnie wmasować w skórę kilka kropel oliwki dla dzieci. Bardzo małe dzieci powinny przebywać w cieniu, w kapeluszu przeciwsłonecznym i lekkim ubraniu chroniącym przed słońcem. Kiedy dziecko może już wychodzić na słońce, zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wybieraj produkty przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Pielęgnacja skóry zimą


Chłód zimy powoduje, że małe naczynia krwionośne zwężają się, aby zatrzymać ciepło ciała, zmniejszając krążenie. Najbardziej narażona jest skóra twarzy. Policzki mogą stać się czerwone i szorstkie, nawet u dzieci, które są dobrze chronione w swoich wózkach. Dlatego skórę należy chronić lekkim kremem lub balsamem. Wcieraj w skórę około 20 minut przed wyjściem dziecka na dwór, aby woda zawarta w kremie mogła odparować.

To podstawowe informacje o pielęgnacji skóry małego dziecka.