Wielu z nas kojarzy zmiękczający krem lub pachnący szampon z samozadowoleniem i przyjemnością. Na co powinnaś zwrócić uwagę, jeśli chodzi o rozpieszczanie Twojego dziecka – i które produkty są dla niego bezpieczne w użyciu? Oto kilka wskazówek dotyczących opieki nad niemowlętami i małymi dziećmi.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Wszyscy jesteśmy narażeni na działanie substancji chemicznych pochodzących z rzeczy, które jemy i które nas otaczają. Szczególnie wrażliwe są jednak małe dzieci. Częściowo dlatego, że są mniejsze, mają delikatną skórę i nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. Dlatego im mniejsze jest Twoje dziecko, tym bardziej musisz uważać na chemikalia, na które jest narażone. Im bliżej ciała, tym ważniejsze jest zwracanie uwagi na ten problem, ponieważ wiele z nich może dostać się do organizmu przez skórę.

Używaj wody i bezpiecznych kosmetyków

Kiedy patrzysz na sklepowe półki z produktami do pielęgnacji niemowląt, możesz niemal odnieść wrażenie, że najmłodszy członek Twojej rodziny potrzebuje równie dużej torby na przybory toaletowe, co Ty. Ale tak nie jest, podstawowy zestaw kosmetyków dla dzieci nie musi być bardzo duży. Często woda jest wszystkim, czego potrzebujesz, aby opiekować się małymi dziećmi – i rozpieszczać je mnóstwem uśmiechów i pocałunków.

Nie ma potrzeby używania szamponu do każdego mycia włosów czy mydła cynkowego przy każdej zmianie pieluszki. Ale kiedy potrzebujesz produktu do pielęgnacji dla swojego dziecka, warto sięgnąć po produkty najwyższej jakości. Dzięki temu wiesz, że produkty są wolne od parabenów i innych składników znajdujących się na unijnej liście substancji podejrzanych o zakłócanie pracy hormonów.

Unikaj perfum i środków zapachowych

Niewiele jest rzeczy, które mogą się równać z zapachem noworodka. Po prostu pachnie sobą – i to jest dokładnie to, czego potrzebuje każde małe dziecko. Istnieją jednak produkty dla dzieci, które zawierają substancje zapachowe. Niektóre substancje zapachowe są alergenne. Nie ma różnicy, czy zapach jest naturalny czy organiczny, nawet jeśli brzmi to “zdrowiej”. Substancje te są tak samo uczulające jak te produkowane chemicznie.